طرح درس تمام ساحتی علوم دوم ابتدایی هوای سالم آب سالم
نام کلی فایل: طرح درس تمام ساحتی علوم پایه دوم دبستان
موضوع جزئی فایل:طرح درس تمام ساحتی علوم دوم ابتدایی هوای سالم آب سالم
فرمت فایل: WORD و قابل ویرایش
تعداد صفحات فایل: 10 صفحه
شرح و خرید
سطح هدف : اهداف به صورت تلفیق از هدف نویسی برنامه درسی ملی و طبقه بندی بلوم و طرح تحولی خوانا در علوم دوم ابتدایی
هدف کلی : فراگیری کامل درس هوای سالم ، آب سالم علوم دوم ابتدایی با محوریت مهارت های زندگی و زبانی
اهداف مرحله ای :
دانش آموزان پس از پایان جلسه آموزشی به اهداف زیر دست می یابند :
آشنایی با ضرورت و کاربرد درس هوای سالم ، آب سالم علوم دوم ابتدایی
آشنایی با مبانی و مضامین درس هوای سالم ، آب سالم علوم دوم ابتدایی
مهارت خوب گوش دادن و خوب صحبت کردن
ادای احترام متقابل به دیگران
هدف های رفتاری آموزشی اهداف ( با رعایت توالی محتوای درسی )
( انتظار در پایان آموزش ) حیطه و سطح در بلوم عناصر برنامه درسی ملی
تعقل ، ایمان ، علم ، عمل و اخلاق
عنصر عرصه ارتباط با
خود خدا خلق خلقت
تقویت روحیه توکل بر خدا و آغاز نمودن هر کار با نام خدا در تمام مراحل زندگی درک و فهم تعقل -علم * * *
ایجاد باور به کاربرد و اهمیت درس هوای سالم ، آب سالم علوم دوم ابتدایی در زندگی روزمره درک و فهم تعقل -علم * *
آشنایی با مبانی و مفاهیم درس هوای سالم ، آب سالم علوم دوم ابتدایی درک و فهم تعقل -علم * *
نسبت به اهمیت و کاربرد درس هوای سالم ، آب سالم علوم دوم ابتدایی در زندگی خود و دیگران واکنش نشان می دهد. عاطفی اخلاق * * *
به سوالات مطرح شده پیرامون درس هوای سالم ، آب سالم علوم دوم ابتدایی پاسخ گوست. ارزشیابی تعقل -علم *
در پاسخگویی به سوالات و فعالیت های کلاسی فعال است. واکنش اخلاق * *
نسبت به مبانی اخلاقی و تربیتی در کنار آموزش علاقه مند می شود. مستقل عمل * *
اهداف خوانا یادگیری مهارت زندگی – مسئولیت پذیری – ادب و مهارت خوب صحبت کردن-برقراری ارتباط
رئوس مطالب باور داشتن به نقش و کاربرد درس هوای سالم ، آب سالم علوم دوم ابتدایی در زندگی روزمره-خوب گوش دادن و خوب صحبت کردن
مواد و رسانه محتوای الکترونیکی – انیمیشن – فیلم – پاورپوینت – عکس – کتاب درسی علوم دوم ابتدایی
رفتار ورودی دانش آموزان علاقه زیادی به فراگیری درس هوای سالم ، آب سالم دارند.
ایجاد ارتباط دومیه سلام و احوالپرسی-حضور و غیاب فعال - هر دانش آموز، حضور خود را با کلمه انگیزشی که دوست دارد اعلام می کند.توجه نسبت به حالات روحی و فیزیکی دانش آموزان- بررسی وضعیت کلاس به صورت کلی- برقراری رابطه عاطفی دومیه زمان : 5 دقیقه
ساختار کلاسی با توجه به امکانات و فضای کلاس و اهداف طرح خوانا پیشنهاد می گردد که امکان دیدن نمایش و عکس و فیلم و مشارکت در یادگیری برای همه فراهم گردد.در این کلاس با توجه به موضوع درس و روش تدریس صندلی ها را به صورت دایره ای می چینیم که معلم در مرکز قرار گیرد. ......
روش ایجاد انگیزه و تداوم در خلال آموزش بنا بر تشخیص معلم از داستان و نمایش و پخش عکس و فیلم استفاده می شود. دانش آموزان گفتار و اندیشه شان را بر اساس اهداف طرح خوانا با سخن گفتن پیرامون درس هوای سالم ، آب سالم تلفیق می کنند.همچنین کلیپی کودکانه راجع به موضوع درس پخش می گردد. زمان : در طول تدریس
ارزشیابی آغازین با طراحی سوالات خلاقانه در مقدمه آموزش درس هوای سالم ، آب سالم دانش آموزان را به برقراری ارتباط در راستای جرئت ورزی و مهارت سخن گفتن تشویق می کنیم. زمان : 5 دقیقه
روش های تدریس پرسش و پاسخ – بارش مغزی – اکتشافی - نمایش
ب ) فعالیت های مرحله حین تدریس
آماده سازی پخش کلیپ و محتوای الکترونیکی پیرامون درس هوای سالم ، آب سالم علوم دوم ابتدایی
ارائه نظرات و سخنوری دانش آموزان پیرامون درس هوای سالم ، آب سالم
دانش آموزان با تلفیق گفتار و اندیشه طبق اهداف خوانا پیرامون درس هوای سالم ، آب سالم اظهار نظر می کنند. زمان : 5 دقیقه
ارائه درس جدید مهارت های زبانی فعالیت های معلم فعالیت های دانش آموزان زمان : 20 دقیقه
تعیین هدف صحبت کردن برای شروع بحث جدید داستانی را پیرامون اهداف درس هوای سالم ، آب سالم بیان کرده و دانش آموزان را به مهارت جرئت ورزی در سخنوری کمک می کند. به صحبت های معلم گوش می دهند. به اهمیتی که درس هوای سالم ، آب سالم در زندگی دارد واکنش نشان می دهند.
انتخاب و بازیابی اطلاعات از حافظه سوالاتی از دانش آموزان پیرامون اهداف درس هوای سالم ، آب سالم پرسیده می شود و نظرات تعدادی از آن ها به چالش گذاشته می شود. تفکر در مورد سوالات درس هوای سالم ، آب سالم -بیان نظرات خود
پاسخ دهی با رعایت نوبت و احترام و خوب صحبت کردن ومرتبط با موضوع بیان کردن نظرات دیده می شود
آماده سازی اندیشه و گفتار دانش آموزان با بحث های مقدماتی پیرامون درس هوای سالم ، آب سالم راهنمایی می شوند و با آنها راجع به درس صحبت می شود. در مورد مثال های درس هوای سالم ، آب سالم نظرات خود را بیان می کنند.
با دقت به انجام فعالیت های درس هوای سالم ، آب سالم می پردازند. در پاسخ گوسس رعایت ادب و احترام و نوبت را در نظر دارند.
فعالیت های حین تدریس
فعالیت دبیر
(ایجاد موقعیت یادگیری ) فعالیت دانش آموزان
(اندیشه ورزی، دست ورزی، خلاقیت توام با خوباوری، خودپایایی و خود ارزیابی ) روش تدریس
سلام و احوالپرسي از دانش آموزان – حضور و غياب - دقت در وضع جسماني ، روحي و رواني دانش آموزان - رسيدگي به تكاليف دانش آموزان آماده شدن دانش آموزان جهت تدریس هم چون آماده کردن کتاب و قلم خود ایفای نقش، پرسش و پاسخ، نمایشی، توضیحی
انتظار می رود که دانش آموز:
نحوه تشکیل آب را بداند.
با استفاده های انسان و جانداران از آب آشنا باشد.
عوامل آلوده کننده آب را بشناسد. دانش اموزان به سوالات پاسخ می دهند . "
انسان از آب چه استفاده هایی می¬کنند؟
جانوران وگیاهان از آب چه استفاده هایی می کنند؟
برای جلوگیری از آلودگی رودخانه ها چه کارهایی باید انجام بدهیم؟ پاسخ گویی دانش آموزان به پرسش شفاهی و بیان نقطه نظرات شان نسبت به موضوع به صورت فردی یا گروهی
"